Co dělat, když jste v registru dlužníků?

 

Každý se může dostat do nelehké situace, kdy se zadluží. Není to nic zvláštního, zvlášť dnes, kdy je finanční a ekonomická situace v celém světě velmi nejistá a dá se říct, že dokonce nepříznivá. Ekonomika celého světa se prudce zhoršila už tehdy, kdy ve světě vypukla pandemie koronaviru. Poté přišel válečný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, a neštěstí bylo na světě. Ekonomika krvácí a stoupají ceny naprosto všeho. Ceny jídla, energií, a to nemluvme třeba o cenách nemovitostí. Do budoucna situace také nevypadá nijak příznivě. Nečekají nás zkrátka vůbec dobré časy.

peníze

Není tedy divu, že spousta lidí tuto situaci neustála a pochyběli jim finance. Museli si vzít půjčku, jelikož neměli jiné východisko. Vždy je sice lepší variantou půjčit si třeba od rodiny. Tam totiž při vracení nemusíte myslet na to, že máte platit úroky a vrátíte většinou jen tu částku, kterou jste si půjčili, pokud se nedomluvíte jinak. Ale ne každý má tu možnost. Někdo nemá na vybranou a musí si zažádat o půjčku v bance nebo u nebankovní společnosti. Pamatujte, že to není žádná ostuda.

kalkulačka

Někdo si ale dluhy přinesl už z období ještě před covidem. Možná se vám stalo, že jste už před rokem nebo dvěma své dluhy doplatili ale teď byste si potřebovali vzít další financování. Třeba v podobě hypotéky. Máme pro vás ale špatnou zprávu. Pokud jste se někdy se splátkou opozdili, byť jen o chvilku, vaše jméno už figuruje v rejstříku dlužníků. Pokud banka uvidí, že v takovém rejstříku figuruje vaše jméno, půjčku vám neposkytnou. A už vůbec ne hypotéku. Ale může se stát, že potřebujete hypotéku hned. Třeba jste našli svůj vysněný dům, nebo potřebujete nutně rekonstrukci. Co tedy dělat, když vám banka nepomůže? Můžete zkusit zažádat o hypotéku u nebankovní společnosti, protože ty často poskytují i hypotéky bez registru. Může to být vaše šance získat vysněný domov.