Konstrukce a výroba strojů

 

Komplexní proces

Vyrobit celý stroj není jen tak, protože se skládá z mnoha součástek, které musí vzájemně dobré fungovat a vydržet dané namáhání i v dlouhodobé zátěži. To vše navíc musí být za dobrou cenu, protože kdo by kupoval drahý stroj, když konkurence má podobný, který zvládá tu samou práci a je za nižší cenu. První fázi je konstrukce, přičemž bez ní by žádný stroj nevznikl.

naleštěný motor

Zde se hraje o to, aby právě všechny součástky vydrželi a stroj dělá co má. Výsledkem práce jsou technické výkresy. Ty si přebere technolog, jehož účelem je zase psát technologický postup, aby každý zaměstnanec věděl, co má dělat a v jakém pořadí, aby výroba probíhala hladce a za co nejkratší čas. Dále může být ve firmě nákupčí, který se stará o objednání všeho potřebného dle kusovníku, a to za co nejnižší cenu, ale zase to nesmí být na úkor kvality, přičemž proto platí jisté normy, které předepisují jisté parametry a přes to zkrátka nejede vlak.

Jednoúčelový stroj

Pokud vyrábíme něco univerzálního, tak musíme dbát na to, aby použití bylo co nejširší, takže třeba připojovací rozměry by mělo mít doporučené normalizované rozměry, s čímž se setkáme třeba u díry spojky pro hřídel. Pokud však budeme mít stroj do nějaké speciálně výroby, tak se mnohdy vyplatí jednoúčelový. To znamená, že bude navržen a optimalizován pro konkrétní činnost. Výroba jednoúčelových strojů je služba společnosti, která se zabývá automatizací.

jemná mechanika

Ta je v dnešní době, kdy se hovoří o Průmyslu 4.0 velmi důležitá, protože je pravděpodobné, že se o ni bude snažit spousta firem, protože mnohdy hrají výsledky v její prospěch. Je však nejdříve dobré spočítat si, jaké úspory můžete dosáhnout a dle toho odvodit, zda se Vám investice vyplatí. Bude potřeba méně zaměstnanců na dělnických pozicích, ale zase stroje něco stojí, někdo je musí programovat a také udržovat v dobrém stavu, protože dobrý servis je prevencí před potížemi.