Nechte prověřit váš hromosvod

 


S hromosvodem se seznamují již děti ve školní výuce a je jim vysvětlován princip a funkce tohoto zařízení poměrně dopodrobna. V zásadě to není nijak složité zařízení, což také odpovídá době, kdy byl vynalezen, tedy polovině osmnáctého století, kdy Evropě vládl teprve rokokový stavební sloh a životní styl. Jestliže si necháte na svůj rodinný dům či rekreační nemovitost hromosvod nainstalovat, můžete mít dojem, že je to natrvalo, a že vás toto zařízení možná i přežije. To, že vás přežije, ale není jisté, protože je ve hře mnoho faktorů, které jej mohou poškodit, a jeho funkci v podstatě zcela znemožnit.

blesky na nebi

Stavební práce – provádíte-li vy nebo stavební firma jakékoli stavební práce na fasádě či na střešní krytině, opravujete komín, měníte okna a parapety a vytváříte další činnost ze stavebního lešení, kde je možné hromosvod poškodit, vyplatí se provést jeho revizi. Stavební práce mohou svod nebo svorky poškodit a hromosvod pak nefunguje správně.

bouřkový výboj

Povětrnostní vlivy – silný vítr, krupobití, námraza, teplotní výkyvy, to vše může být důvodem k tomu, že se hromosvod poškodí. Nemusí to být na první pohled patrné, ostatně ne každý stále zaměřuje pozornost ve svém životě na kontrolu hromosvodu, když se venku „čerti žení“, a tak je vhodné zapsat si do diáře termín revizní činnosti a dodržet jej. Cena revize hromosvodů https://revize-elektro-revtech.cz/cenik/cenik-revize-hromosvodu/ není tak vysoká, abyste kvůli tomu riskovali požár vašeho domu.

Koroze – toto je celkem bez debaty, koroze dokáže funkci hromosvodu zcela narušit, a velmi často je to až těsně u země, kde nejvíce působí voda a vlhkost. Přerušený zemnicí svod je vám pak na nic, a hromosvod opět neplní svou funkci.

Úder blesku – po každém úderu blesku je nutné hromosvod prověřit, protože bleskový výboj jej dokáže v některých místech doslova roztavit. Toto si zapamatujte, je to velmi důležité, což vám potvrdí každý zkušený elektrikář.