Jaké nevýhody má fotovoltaika, například fotovoltaika Plzeň

 


Neustále se zvyšující ceny elektřiny trápí snad každého z nás. Mnozí musí začít omezovat svou spotřebu, aby si vůbec mohli dovolit platit účty. Není tedy divu, že mnozí lidé hledají cestu, jak z toho ven. A obchodníci se toho samozřejmě chopili. Jednou z možností, které nám nabízí, jsou domácí solární elektrárny, jako je například fotovoltaika Plzeň. Základní myšlenkou je, že si pořídíme tuto domácí elektrárnu a Slunce nám bude vyrábět veškerý potřebný proud, aniž bychom za něj museli platit. To zní samozřejmě velmi lákavě, a není divu, že se na to hodně lidí chytí. Problém je, že situace není ani zdaleka tak růžová, jak je zde vykresleno. Abychom této účinnosti dosáhli, musíme nejprve překonat hned několik problémů.

klasické solární panely

Tím prvním je cena. Pokud totiž chceme skutečně kvalitní systém, rozhodně to nebude zadarmo. Nestačí totiž jen koupit panely samotné. Potřeba jsou také akumulátory, ve kterých se bude střádat vyrobená elektřina, stejně jako systém pro její napojení na domácí elektroinstalaci. Zde je nutné počítat s částkami v řádech statisíců. Dále je zde také otázkou, zda skutečně tato domácí elektrárna pokryje celou naši spotřebu. V létě to nebývá až takový problém, avšak v zimě není situace ani zdaleka tak růžová. Nejenže je v tuto dobu mnohem méně slunečných dnů, doba, kdy Slunce svítí je také mnohem kratší. Také podstatně více svítíme, čímž spotřebu elektřiny zvyšujeme.

střecha s fotovoltaickými panely

Je tedy otázkou, zda je tato investice skutečně výhodná. Její návratnost je totiž v mnohem delším časovém horizontu, než si většina lidí představuje. Není proto rozhodně na škodu, pokud máme o fotovoltaiku zájem, si udělat přesnou kalkulaci. Ta nám řekne, s jakou částkou máme počítat, kolik procent spotřeby tím pokryjeme, a také kdy se nám vložené peníze vrátí.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i otázku údržby. Pro optimální funkčnost je totiž potřeba udržovat panely stále čisté. A to také nemusí být jednoduché. Pokud jste však s tímto vším obeznámeni a akceptujete to, pak jen směle do toho. Alespoň naší přírodě to pomůže.